Światło na scenie i jego rola w przedstawieniu.

Oświetlenie na scenie to osobny spektakl, podkreślający grę aktorską, budujący napięcie i emocje. Niemal każdy z nas był choć raz w życiu na takim przedstawieniu i doskonale pamięta jak ważną rolę spełniało światło padające na piękne kostiumy i dekoracje jakie zostały przygotowane specjalnie pod dany spektakl. Nie inaczej jest jeśli realizujemy przedstawienie z udziałem dzieci i młodzieży.

Warto także w tym przypadku postarać się o odpowiednią oprawę i skupić się na możliwościach jakie daje odpowiednie przygotowanie świetlne. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, że przy przygotowaniu spektakli dziecięcych i młodzieżowych możemy skorzystać z profesjonalnego sprzętu używanego na scenach zawodowych teatrów. Jednak z każdej takiej sytuacji można wybrnąć przy odrobinie fantazji, używając sprzętu do jakiego każdy z nas ma dostęp i w ten sposób uzyskać bardzo ciekawe efekty, godny najwspanialszych przedstawień.

Gra światłem na scenie w piękny sposób podkreśla całość aktorskiego kunsztu młodych wykonawców. Pozwala na wzmocnienie przekazu jaki jest motywem przewodnim spektaklu, buduje poczucie grozy lub całkiem na odwrót – radości i szczęścia wokół bohaterów, intensyfikuje odczucia widzów związane z poszczególnymi scenami. Warto przećwiczyć i przygotować wcześniej działanie dostępnego oświetlenia, powinien być opracowany projekt i scenariusz nie tylko dla gry aktorskiej, ale także dla oprawy świetlnej całego widowiska. Nie mogą to być przypadkowe i nie zgrane ze sobą zabawy refleksami światła.

Światło można zgasić lub przyciemnić, tak aby trwoga ogarniała widzów, jednak trzeba to zrobić w odpowiednim momencie wcześniej zaplanowanym w scenariuszu. Światłem można wyróżnić postać głównego bohatera lub kilku postaci, można też poprzez światło skierować uwagę widza w określony punkt sceny, tak aby dokładnie obserwował rozgrywające się historie. Można też wykorzystać światło na zmianę dekoracji, przedstawić realistycznie burzę z piorunami lub też słoneczny poranek, wszystko zależy od naszych pomysłów. Zawsze w każdym przedstawieniu światło doda uroku i niesamowitości bohaterom spektaklu oraz wydobędzie piękno z otaczającej ich scenerii.

Do zorganizowania tego wszystkiego niekiedy wystarczy naprawdę niewiele sprzętu. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj reflektor LED-owy, który można wykorzystać do pokazania światła kolorowego na całej scenie, lub reflektor halogenowy punktowy, który skupia światło na scenie w jednym punkcie. Koszty nie są bardzo wysokie, oscylują w granicach od 100 do 200 zł, a służą przez wiele lat. Warto mieć także stojaki na których możemy umieścić reflektory, tak by wszystko maiło bardziej profesjonalny efekt. Jeśli nie możemy zakupić sprzętu, można postarać się go pożyczyć wśród znajomych zajmujących się bardziej profesjonalnie teatrem. Niekiedy reżyserzy przedstawień decydują się na wariacje z lampami i świetlówkami, na które można nałożyć kolorowe folie, odporne na wysoką temperaturę i w ten sposób mieć moc kolorów na scenie. O tym wszystkim najlepiej pomyśleć już na wstępnym etapie przygotowywania scenariusza, tak by w pełni oczarować widzów którzy przyjdą oglądać naszą twórczość.

13 lutego 2016

Adam Szafraniec

Zajmuje się twórczością dla dzieci i dorosłych. Założyciel wydawnictwa Biała Łódka, autor powieści dla dzieci, tekstów piosenek, pomocy dydaktycznych, współautor muzyki.